Geológus Kert (Tata)

Természetes kőzettár - egy helyen a Gerecse legtöbb kőzete

Hossza: 406 m

A tatai Kálvária-domb Geológiai Természetvédelmi Terület bemutatóhelye a nagy földtörténeti korszakok közül a triász, jura és kréta rétegeket jeleníti meg. Jól nyomon követhető e régió mezoikumának, a föld geológiai középkorának alakulása. A geológiai szabadtéri múzeumban a földtani látványosságokat mintegy hatszáz növénycsoportból álló telepített botanikai gyűjtemény egészíti ki.

Az egykori kőfejtőben, a fehér, vörös és zöldesszürke mészkő-, tűzkő-, homokkő- és márgarétegekben felfedezhetők a kőzetekben található ősmaradványok (Megalodus-kagylók, Congéria-kagylók, csigák.). E korszak nagy kiterjedésű tengerének fejlődéstörténetét tükrözik a bemutatóhely üledékes mészkő kőzetei. A parkból termálkarszt-barlang bejárata nyílik, amelyet felfedezői Megalodus-barlangnak neveztek el a járatok falán nagy számban kipreparálódott triászkori élőlények – a Megalodus-kagylók nyomán.

A Kálvária-domb különlegessége, hogy a Kisalföld különféle fiatal üledékei alól itt bukkannak először felszínre a Gerecse-hegység fő tömegét adó mészkövek. Sőt, a Gerecse szinte összes, földtörténeti középidőben keletkezett üledékes kőzete tanulmányozható itt egyetlen helyen a triásztól a krétáig. A mészkövek számos korabeli élőlény lenyomatát is megőrizték, így pl. a triász mészkőben a szív alakú megalodusz kagylók, a jura mészkőben az ammoniták, – az egykori sekélytengerekben élő lábasfejűek csigák – az ún. vezérkövületek. A mészkő rétegek az egykor itt húzódott sziklás tengerpart számos élőlényének lenyomatát őrzik.

A mészkő mellett egy másik üledékes kőzet a radiolarit vagy közismert nevén tűzkő is megtalálható a területen. A Park felső szintjén lehet találkozni azokkal a tűzkőfejtő gödrökkel, ahol a kőkori és rézkori ember is fejtette a tűzkövet, eszközöket és fegyvereket készítve belőle. Ez a rendkívül nagy keménységű kőzet kovavázú egysejtű élőlények, a korabeli sekély tengerekben élő radioláriák vázából jött létre.

A Geológiai Parkban további érdekességek a Magyarország különféle területeiről érkezett kőtömbök, úgynevezett monolitok, valamint a számos gondosan elhelyezett és ápolt dísznövény.

A park felső részén, fedett pavilonban, a kőkorszaki emberek által eszközkészítésre használt tűzkő bányászatának bizonyítékait, az alsó parkban, kisebb szabadtéri bemutatón, hazánk hasznosítható ásványi nyersanyagkincseit tanulmányozhatja a látogató.

Az oldal sütiket használ működéséhez. Az oldal használatával elfogadja adatvédelmi szabályzatunkat.