Kedves Úton járó!
Üdvözöljük Szomódon, a 25. Klapka György Lövészdandár szomódi lőtérének szélén haladó Tájban Élő Ember útvonalán.
Ha Tata felől érkezett, átkelt az Árendás patakon, és a közös útvonalon haladó dandár által használt földúton.
Ha az ellenkező irányba, a túrakörút végén, Tata felé halad, készüljön fel a patakig tartó háromszáz méteren nedves időjárás esetén egy kis sárdagasztásra.
A dandárról:
A tatai állomáshelyű dandár az évtizedek alatt folyamatos átalakuláson, fejlődésen ment át. Jogelődje 1950 októberében Székesfehérváron alakult. Az alakulat 1957 húsvétján települt át jelenlegi helyőrségére, Tatára. A tatai egység hagyományosan a Magyar Honvédség legnehezebb technikáival felszerelt alakulata, így kezdetben minden Magyarországon rendszeresített harckocsi típust elsőként kapott meg. A II. világháborúban ismertté vált T-34-es harckocsikat, folyamatos megújulás során T-55 típusú, majd T-72 típusú harckocsikkal megújítva állították rendszerbe. Az ezred eszközparkja és egységei 1986-ban légvédelmi rakéta, önjáró löveg, valamint lánctalpas gyalogsági harcjármű, valamint az azt kiszolgáló technikai egységekkel tovább bővült.
Mint dandár 1990-ben vette fel a 25. Klapka György Harckocsidandár megnevezést. Az 1999-es NATO csatlakozás alkalmából tartott központi ünnepséget a tatai laktanyában tartották. Fegyvernemi váltás 2004-ben történt – az alakulat a teljes struktúrája könnyű lövész fegyvernemre specializálódott. Ekkor álltak hadrendbe a BTR típusú gyalogsági harcjárművek, valamint ekkor szüntették meg a kötelező sorkatonai szolgálatot. A dandár 2007 óta működik, mint 25. Klapka György Lövészdandár.
Jelenleg több fegyvernem, és a nemzetközi hírnevet szerzett katonazenekar mellett a legkorszerűbb Leopárd harckocsik jelentik a fejlődés további lépéseit.
A lőtér, mely felvonulási útvonalának szélén állunk, a térképen satírozottan látható. A terület a közös honvédelmi gyakorlatok és kiképzés során kiemelkedő szerepet kap, mind a kiképzés, mind a közös és honvédelmi hadgyakorlatok során.
Szintúgy említésre méltó a Tájban Élő Ember alakította környezet kapcsolatában és honvédség szerepében a Szomód környéki horgásztavak története:
A Szomód tó mellett a Bakodi horgásztó jelenlegi területe valaha az Esterházy család birtokának részét képezte, mint a gróf harcsanevelő tava. A tónál, annak vízelvetőjén működött egy gatter, azaz fafeldolgozó telep is. A tavat természetes források táplálták a tó vízszintjét zsiliprendszerrel szabályozták.
A második világháború után a terület állami tulajdonba, egyúttal honvédségi kezelésbe került, amit a honvédség gyakorlótérnek használt és használ napjainkban is. A környéken folytatott intenzív bányászati tevékenység következtében a források elapadtak a tó vízutánpótlása szinte csak a természetes csapadékra korlátozódott. A terület hasznosításából adódóan - mint a harckocsi gyakorlótér - a tó gátrendszerét a lánctalpas eszközök széttaposták, a műtárgyakat a gyakorlatok során felrobbantották. A tó hasznosítása gazdaságilag nem volt rentábilis - a műtárgyak, a gátak elhanyagoltsága és az egyenletes vízutánpótlás megoldatlansága miatt a tó tönkrement, a terület elmocsarasodott.
A mocsaras átjáró a gyakorlótér legelhanyagoltabb területévé vált, kettévágva a gyakorlóteret, az év bizonyos időszakaiban az átjárás kritikussá vált. Az útvonal megtartása mellett ez több esetben a nagy értékű és nehéz technika sorozatos meghibásodásához vezetett.
Az akkori harckocsi ezred parancsnoka Szekeres József ezredes és helyettese, Kővári József alezredes – akiről köztudott volt, hogy szenvedélyes horgász - megoldották a gát megerősítését és a mocsaras átjáró kiszárítását, ezzel egyben a tó újjáéledésével remek horgászlehetőség is adódott.
Az első horgászegyesület Kővári József alezredes vezetésével 1986 tavaszán alakult meg, mely zártkörű volt, kizárólag a laktanyában szolgáló hivatásos és továbbszolgáló állományból, azok közvetlen hozzátartozóiból, valamint a honvédségnél dolgozó polgári személyekből állt össze. 1991-ben új lendületettel, új kapcsolódási pontokkal bejegyzésre került a horgászok egyesület, mint Klapka György Sporthorgász Egyesület. A tagság a 2004-ben határozott úgy, hogy az egyesület váljon nyitottá, tagja lehet bárki, aki szabadidejét horgászattal kívánja tölteni, és elfogadja az egyesület alapszabályzatában rögzítetteket.
Jelenleg a vízfelület több mint 9 hektár, alsó és felső tóból áll, átlagos vízmélysége vízállástól függően 0,8-1,5 m, de helyenként meghaladja a 2 métert is. Korábban a források teljesen kiapadtak, de napjainkban a tó forrása újra működik, így a vízutánpótlását nem csak a csapadék biztosítja a szomódi vízfolyás irányából. Ennek eredménye, hogy a 2010 utáni időben a vízállás stabilizálódott a forrás emelkedő vízhozamának köszönhetően.
A tó és környezete gazdag növény és vadvilággal rendelkezik – a honvédségi gyakorlótér általi igénybevétel teljesen elhanyagolható, szinte háborítatlanul él a természet ezen a területen.
Kellemes időtöltést kívánunk!